Threads Neden Yasaklandı? Threads VPN ile Erişime de Kapatıldı! Avrupa’dan Threads Yasağı!

Twitter Blue aboneliklerinden sıkılan kullanıcıların akın akın gittiği Threads Avrupa ülkelerinde çıkmadan yasaklandı.

Threads yasağı gündemden düşmüyor. Avrupa tarafından alınan kararlar nedeni ile henüz çıkışını yapamamış olan uygulama diğer ülkelerdeki çıkışı ile birlikte 100 Milyon kullanıcı sınırını birkaç gün içinde kolaylıkla geçmişti.

Ancak, Avrupa tarafından alınan gizlilik kararı ile çıkış yapamayan Threads, şimdi de VPN ile bağlantı engelleri ile kullanıcıların girişlerini engellemekte.

Avrupa birliği içinde bulunan kullanıcılar uygulamanın kendi bölgelerinde çıkış yapmamış olmasını VPN kullanarak aşmaktaydı. Ancak Meta, Avrupa birliğinden gelen sert kararlar nedeni ile kullanıcıların VPN yardımı ile bağlanmasının da önüne geçmiş durumda.

Threads Neden Avrupa Birliği Ülkelerinde Çıkış Yapmadı? Neden Yasak

AB tarafından henüz çıkış yapmadan önce engeller ile karşılaşan Threads, çıkışının ardından da engeller ile karşılaşmaya devam ediyor. AB ülkeleri dışında çıkış yaparak Twitter kullanıcılarının büyük bir kısmını kendi uygulamasına çekmeyi başaran Threads, veri gizliliği nedenleri ile AB ülkelerinde kullanılamaz durumda kaldı.

Meta’nın yaptığı açıklamalar ise  AB ülkeleri Meta için oldukça önemli ve ilerleyen dönemlerde Threads uygulamasını AB ülkeleri için de kullanılabilir hale getirmek istiyorum” yönünde oldu.

İrlanda veri koruma komisyonu olarak da bilinen AB Veri gözetme komisyonu. Threads platformunun bu denli fazla veriyi herhangi bir yasal gereklilik olmadığı halde toplamaya çalışmasını doğru görmedi. Kişisel verilerin korunmasını amaçlayan AB ülkeleri, Threads’in bu denli veri toplama adımlarını ülkelerinde Threads uygulamasını yasaklayarak engellemiş durumda.

Sadece engellemek ile kalmayan, Meta için yaptırıp uygulayarak VPN ile bağlanan kullanıcıların da bağlantısını kesmiş durumdalar.

Threads Neden Kullanılmıyor? Threads Kullanıcı Sayısı Düştü

Henüz ilk haftası olmasına rağmen 100 Milyon kullanıcı barajını kolay bir şekilde aşan Threads kullanım oranında %20’lik bir kayıp yaşamış durumda.

Threads kullanıcı sayısı düştü, söz konusu düşüş kullanıcıların “Hype bu kadar mıydı?” sorularını sormasına neden oldu.

Peki? Threads neden kullanılmıyor? Söz konusu düşüşün nedenlerinden birisi de VPN kullanımının kapatılmış olması da olabilir. Ancak, bunlar dışında ki nedenlere de bakacak olursak kullanıcıların Threads platformunu tercih etmemesindeki en büyük etken;

 • Özellik konusunda kısıtlı.
 • Özel mesajlaşma sistemi Instagram uygulamasına bağlı.
 • Threads hesaplarını kapatılmak için Instagram hesaplarının da kapatılması gerekmekte.
 • Optimizasyon sorunları.
 • AB Ülkerlerinde kullanılamıyor oluşu.
 • Talep edilen verilerin fazla olması ve gizlilik sorunlarına yol açabilir düşüncesi.

AB Ülkelerinin toplanan veriler konusunda aldığı kararlar kimi kullanıcı tarafından doğru bulunuyor. Öyle ki, toplanan veriler içerisinde Sağlık verileri bile bulunuyor. Peki, bu Threads hangi verileri topluyor?

Threads Hangi Verileri Topluyor Threads hangi Verileri İstiyor?

Threads hangi verileri istiyor? Threads sağlık verilerini neden istiyor? Evet, sağlık verileri. Threads kullanıcıları sağlık verilerini de uygulama ile paylaşmayı kabul etmiş durumda.

Özellikle giyilebilir bir cihaz kullanıyorsanız sürekli olarak kayıt altında tutulan sağlık bilgileriniz de Threads uygulaması tarafından takip edilmek isteniyor. Her ne kadar sağlık verileri ekstra gibi dursa da işte Threads’in gereksiz gerekli talep ettiği bütün veriler;

 • Anlık olarak bulunduğunuz konum.
 • Kişi listeniz.
 • Kullanıcı arama geçmişi.
 • Kayıt altına alınmış olan güncel sağlık verileri.
 • Kullanıcı cihaz bilgileri, MAC ve İP adresleri.
 • Güncel Finansal veriler.
 • Harcama geçmişleri.
 • Performans ve çökme raporları.

Her ne kadar kimi veri kullanıcı deneyimini iyileştirme amacı ile toplanıyor gibi gözükse de iş reklam konusunda gelişime kadar dayanıyor.

Toplanılan veriler ile daha detaylı marketing sistemi planlayan Meta, AB tarafından yasaklanmakta bazı konularda oldukça haklı. Bunlardan en önemlisi uygulama içerisinde hesap silebilmek için bir seçenek bulunmuyor oluşu.

Yani, hesabınızı ve verilerinizi silmeniz için güncelde kullandığınız Instagram hesabınızı silmeniz gerekiyor. Söz konusu sorunlar ile ilgili çözümler arayan Threads, ilerleyen dönemlerde AB ülkelerinde yayınlanmak için tekrar şansını deneyecek.

Daha yeni Daha eski